Zachraňte fotky!

20. listopadu 2017 v 23:16 | Helga |  Humoresky
Dnešní doba digitálních fotoaparátů nás už nijak nenutí vyvolávat fotky. A tak fotíme a fotíme, ale kam s fotkami? Udělala jsem malý průzkum mezi známými a většina z nich mi odvětí, že fotí hodně, fotek mají tisíce, ale všechny v počítači a nikdy si je neprohlíží. Smutné! Rozhlídněte se, kamkoliv jdete, všichni cvakají jak pominutí, hele jídlo na stole cvak, hele socha cvak, hele Praha cvak, hele já, cvak. Ale na co? Aby ty fotky zažily svých pět minut slávy na facebooku, instagramu a pak doslova shnily, upadly v zapomnění? Plakaly a tiše se choulily někde hluboko v paměti počítače a teskně doufaly, že si na ně někdy někdo vzpomene? Prstíčkem hrabaly, aby se ještě mohly objevit na monitoru a rozzářit pár tváří? Rozvášnila jsem se, pravda, ale jen se do těch chudinek zkuste vcítit vy fotovrazi!!! A protože jsem se vcítila, sepsala jsem pár zamyšlení a rad, jak zachránit pár fotoživotů, když budou ty Vánoce a na Vánoce se mají zachraňovat životy a fotky.

Nechat fotky v počítači/mobilu?

Proč ne? Ale.. Téměř nikdo si ale už nesedne k počítači s rodinou, přáteli a neprohlíží se fotky jen tak, co dělali před pěti lety. Výjimkou jsou ukázky fotek z cest, to se pak přes TV nebo PC udělá promítání pro rodinu, přátele.. no jo, ale vrátíme se pak k těm fotkám? Počítač/mobil pak jednoho krásného večera odpochoduje do křemíkového nebe a většinou sebou vezme i fotky. A když náhodou ještě slouží, jsou v něm tuny podobných fotek, podobných záběrů, než se jimi člověk prokouše, je otrávený. A proto je tu taková skvělá věc. Mazání. Opravdu doporučuju při každém nahrání do počítače fotky promazat. Říká se, že koš je nejlepším přítelem fotografa. Za pět let vám už bude jedno, že máte tu sochu/dítě/psa vyfocenou zprava, zleva, zespoda. Nevrátíte se k tomu, protože se nebudete chtít prokousávat dvaceti stejnými záběry,než se dostanete k záběru novému. A jestli jste líní mazat, tak se nad fotkou trochu zamyslete a cvakněte jí méněkrát. Méně je více. O co víc se zamyslíte při focení, o to méně budete mazat.

Já si ale fotky zálohuju na CDčka/externí paměť/cloud

Zálohování na CD je také dočasné, časem CD ztratí svoje vlastnosti. Zkoušeli jste někdy hodit do počítače třeba sedm let staré CD? Fungovalo? Mně teda ne, takhle už jsem pohřbila nejednu fotku. Externí paměť .. máte ji? Já jo, heč. Ale nevím kde.. a je tu další problém. Představte si, že máte fotky v PC a stejně si je neprohlížíte. A teď si představte, že máte externí paměť, na ní pár stovek chudinek fotek, a ani nevíte kde. Jaká je šance, že si fotky z externí paměti někdy prohlídnete? Cloudy jsou taková hodně aktuální věc. Celá firma, kde pracuji, se postupně přesouvá na cloudy. Až se pomalu připravuju, že jednoho dne bude před vrátnicí požární žebřík a po něm se i my, zaměstnanci budeme šplhat na cloud. Cloudy jsou pěkná věc, ale pro nás staromilce ruku na srdce, je to taková nepředstavitelná záležitost. Fotky někde jsou, ale nevím kde, jakmile mi přestane fungovat router, tak si fotky z cloudu prohlídnu snad jen telepaticky. (Machruju s názvy, ale popravdě nevím přesně, co to vůbec router je, vím že to doma máme a že když to nefunguje, tak se rozbil internet, teda ne jako celosvětový internet, ale jen ten u nás doma)

Fotoalba a fotoknihy

A kam vlastně celým tím haněním moderní techniky směřuju? Ke starému dobrému papíru. Fotoalba jsem dělala před osmi lety a dříve, je to záležitost na dlouhé zimní večery, lepení, popisování a někdy i ilustrace. Fotoalba mají duši, ale mají i svoje nevýhody - fotky můžou odpadnout, ztrácí se. Je náročnější naskládat fotky tak, aby tematicky vyšly na tu dvoustranu, vždycky nějaká fotka zbyde, která se prostě nikam nevejde, někdy jsem takové lepila na ty slabé mezistrany, protože mi jich bylo líto. Výhodou je, že do fotoalba se dají nalepit různé vstupenky, letáčky, dopisy. Mají svoje kouzlo. Nicméně před osmi lety jsem propadla fotoknihám a od té doby už neuchovávám fotky jinak.

Trvá vždycky tak hodinku, než si člověk osvojí, jak daný program funguje, ale pak už to frčí. Během dvou večerů máte celý rok života hezky zorganizovaný, vybarvený, naformátovaný a připravený k odeslání. Důležité je to nevzdat se na začátku. Dělala jsem fotoknihy u CEWE, Bontia a před pár dny nově i od Saal digital. Je zajímavé sledovat, jak se za těch několik let programy na výrobu fotoknih vylepšily a dost zjednodušily. Jsou mezi nimi už jen drobné rozdíly. U Saalu mě třeba mile překvapila možnost měnit styl na každé stránce zvlášť, na rozdíl třeba od Bontia, kde si na začátku zvolíte vzhled knihy, se kterým prostě nehnete a musí být dodržený v celé knize. Což sice zaručí určitou konzistenci knihy, ale někdy člověk potřebuje prostě víc kreativity. CEWE má na výběr snad stovky pozadí a rámečků, některé více, některé méně vkusné, Saal jí ale šlape na paty, s pozadím jsem se taky slušně vyřádila, tedy myslím s pozadím fotoknihy.

Ceny jsou u všech srovnatelné, samozřejmě všechny firmy je mají dost nadhodnocené a je dobré sledovat akce, bez akce máte A4 knížku o 26 stranách za 800Kč s akcí máte za stejnou cenu stránek aspoň 70. Rozdíly jsou také v rychlosti výroby a expedice knih, Saal jsem měla snad třetí den v ruce, Cewe trvá o něco déle, a Bontia je v závěsu. Bontia a CEWE mají srovnatelný papír, ale Saal mi vyrazil dech, papír je tedy snad dvakrát silnější, než u konkurentů.

Na fotoknihy máme vyhrazenou jednu polici v knihovně a několikrát do roka si s dětmi sedneme a prohlížíme. Kolik věcí už jsme skoro zapomněli a kolik věcí fotokniha připomene. Vytvoření vezme nějaký čas, ale ten za to stojí, když vypnete televizi, počítač, usadíte se celá rodina na gauči a prohlížíte. Tak jsem udělala doufám dostatečnou reklamu, a teď s chutí do toho, vyhrabte z útrob počítačů ty své zapomenuté fotky a sázejte to tam.

A uslyšíte děti jak říkají "jéé mami, ty jsi měla žluté vlasy" a "jéé mami, ty jsi byla hubená" a " jéé to je hnusný oslizlý miminko" a já jim říkám "jéé to jsi ale ty!"
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Andrea V. Andrea V. | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 8:47 | Reagovat

Moc dobry clanek. Souhlasim s tebou, ze do PC se nikdo na fotky nepodiva. Ja mam neco vyvolane a neco ve fotoknihach.

2 padesatka padesatka | E-mail | Web | 21. listopadu 2017 v 10:13 | Reagovat

Chystám se na to. Leta.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. listopadu 2017 v 11:06 | Reagovat

Já mám fotky na flashce. Ale přiznám se, většinu z nich už nikdy neuvidím. Sem tam něco fotím vyloženě kvůli ilustraci k článku (obvykle nějaký šlendrián a podobně), ale zbytek... no... zkrátka fotím většinou jen kvůli blogu. Jinak bych si udělala jedenu fotku a konec. Potom se jim třeba dva dny věnuju, upravuju je, zveřejním, ale už je nikdy vidět znova nemusím. Ale na druhou tranu, fotoknihy by dopadly stejně. Máme doma...tyjo, možná šest, sedm krabic s fotoalby z dob, kdy se ještě fotilo jen na film. A prohlíží to někdo? Kdepak...

4 hrachajdice hrachajdice | Web | 21. listopadu 2017 v 11:49 | Reagovat

Chybí  mě ty klasický fotky . Ty na který se dá sáhnout a dají se dát třeba do alba. Vadí mě i e- knihy atd. Potřebuju to držet ruce a osahat si to. Ne na to koukat přes obrazovku .

5 Honza Honza | Web | 21. listopadu 2017 v 12:59 | Reagovat

Nevím, kde jsem viděl působivou fotku na toto téma, ale jednalo se o fotografii diváků na nějakém koncertě. Všichni byli zaměření do svých mobilů, aby jim náhodou neujela ruka při natáčení a jediná postarší paní si vychutnávala koncert a jako jediná si očividně odnesla z koncertu to nejdůležitější a tudíž zážitek. Já sám bohužel cvakám na každé cestovatelské výpravě milion fotek, které pak stejně třídím a mnoho z nich putuje do koše. Kinofilm měl určitě něco do sebe, člověk si musel vybírat, co fotí, aby hned nevyplýtval všechna políčka.

Minulý rok jsem zkoušel vybrat z jedné cesty ty nejlepší fotky a nechal jsem si z nich udělat fotoknihu. Oproti fotkám na počítači se mi vždycky vrátí ta atmosféra okamžiků a ten top výběr fotek stejně stačí. Nejlepší jsou však staré fotografie, kterých si doma i nejvíce vážíme. Je to ale možná trochu konzervatismus.

Co se týče fotek na počítači, tak je tu ještě jeden problém a to záloha. Málo lidí nad tím přemýšlí, ale jedna kopie nestačí, může se jim stát, že o ty fotky jednou přijdou, ať už hardwarovou chybou či jinými okolnostmi.

6 duchodkaevka duchodkaevka | Web | 21. listopadu 2017 v 17:51 | Reagovat

Vybrané fotky z dovolené nechávám vyvolat z paměťové karty a dávám do jednoduchého alba, protože si je občas ráda prohlížím. Je fakt, že fotky uložené v počítači jsou většinou uložené na věky, k nim se vracím hodně málo, skoro nikdy :-)  ;-)

7 Helga Helga | Web | 22. listopadu 2017 v 21:07 | Reagovat

[1]: jsi můj člověk

[2]: a letos snad už?  :-) nevím jak jsi na tom s pamětí, ale já z vlastní zkušenosti si musím fotit i názvy míst, abych pak za rok byla ještě schopná k tomu přidat popisek, čím dřív se do toho pustíš, tím líp ;-)

[3]: fakt neprohlížíte?? Jak bez toho můžete žít? :-D

[4]: vidíš to e-knihy ani neznám

[5]: to mi taky pije krev, lidi se místo vychutnání toho okamžiku radši natáčí, fotí, pak přijdou nejen o tu chvíli, ale ty fotky a videa si stejně už nikdy neprohlídnou.

[6]: moje řeč, vyvolávat vyvolávat vyvolávat :-D

8 Atheira Atheira | Web | 23. listopadu 2017 v 5:39 | Reagovat

A tak to já fotky vyvolávám. Ne všechny, ale dost... Často i talové, které pro mě nemají až tak moc smysl, ale pro joné by mohly, tak je pak porozdávám.
Dřív jsme ukládali na CD a DVD, ale jak říkáš. Některé letité fotky už nejsou.
Ano, fotím i dost kravin, kzeré mi nakonec k ničemi nebudou, ale pravda je zad taková, žr třeba na externím disku se v těch fotkách hrabu celkem často. Většinou něco hledám a najdu toho mnohem víc. :-D

9 Atheira Atheira | Web | 23. listopadu 2017 v 5:41 | Reagovat

[4]: Vždyť ti nikdo nebrání fotky vyvolávat a kupovat klasický knihy... -_- takobýhlr stěžovatele na všechno novější fakt miluju :D

10 padesatka padesatka | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 10:40 | Reagovat

[7]: Milá Helgo,
paměť slábne to je pravda... ;-)
V poslední době fotím nejvíc psa.
Velká gratulace k titulce.
Jsi frajerka, objevíš se jednou za čas a hned jsi za hvězdu. Jsi prostě dobrá, no... ;-)

11 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 11:45 | Reagovat

Souhlas a velký palec nahoru za článek :)

12 Talaniel Talaniel | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 13:08 | Reagovat

K routeru: ano, správně, je to jedna z možností: rozbije se router - neinternetuje to :-) A nemusí to být jen váš, z různých routerů je postaven celý internet.

K albům (je to správně vyskloňované?): Ano a stokrát ano! Asi jsem staromódní, ale doma máme tlustá, velká alba a v těch se občas listuje :-) Vždycky jednou za pár měsíců projdeme fotky na PC a necháme lepší kusy vyvolat. Na počítači pak fotky prohlížím jen v případě masochistických nálad koukat na fotky, které nebyla odvaha vyvolat :-)

13 Geheimnis Geheimnis | E-mail | Web | 24. listopadu 2017 v 15:22 | Reagovat

Já jsem letos  k Vánocům měla v plánu udělat fotoknihu pro  moji a přítelovi mámu, ale bylo by to trošku pracnější. Protože jsem chtěla dát dohromady moje fotky v průběhu let a přítelovi v průběhu let, takový průřez "když nám bylo pět", "když jsme nastoupili do první třídy", "když jsme slavili Vánoce" apod. A pak by to došlo až do doby, kdy jsme se potkali a máme společné fotky. Jenže na to nějak nebyla kapacita :-( take snad k těm příštím Vánocům se mi to podaří.... :-) :-(

14 taborovky taborovky | 24. listopadu 2017 v 21:01 | Reagovat

Já fotky pravidelně vyvolávám...hlavně kvůli tomu že nedávno se mi pokazila fleška a všechny fotky z porodnice byli v háji...hrozně jsem to ořvala....od té doby poctivě všechno vyvolávám

15 Lenn Lenn | Web | 24. listopadu 2017 v 21:35 | Reagovat

My poslední fotky vyvolávali, když jsem byla ještě malá. Myslím, že to mělo své kouzlo, ale třeba zrovna já jsem typ člověka, že když nemám co dělat a nebo nejde internet :D, tak projedu klidně všechny složky s fotkama v počítači a pak je všem nostalgicky rozesílám :D :)

16 Jana Š Jana Š | E-mail | Web | 25. listopadu 2017 v 15:30 | Reagovat

První fotoknihu jsem vytvořila cca před 8 lety. Od té doby co mám svého jorka, pak dělám fotoknihu každý rok.
Jeho fotek mám spoustu - z výletů, výstav, psích srazů, psích dnů ... ale přesně jak píšeš, málo kdy se k fotkám pak vrátím. Některé dám na FB, některé na blog, pak už jen "bydlí" na externím disku, pokud některou nepotřebuju do fotosoutěže či k článku.
Takže Crazy má za každý rok jednu knihu.
Jinak já jsem věrná Cewe Fotiknize. Zkoušela jsem Saal digital, ale program se mi celkem blbě ovládal. Na můj vkus je tam moc klikání. U CEWE mi vyhovuje, že se tam na spoustu věcí dá použít kolečko myši nebo dvojklik. Tady musí člověk kliknout, aby  mu vyskočí nabídka, pak zase klikat nabídkou atd.  To mi přijde jako zbytečné zdržování.
Naproti tomu, se mi u Saal líp pracovalo s textem než u CEWE.
No, ale naštvalo mě, že jsem si fotoknihu vytvořila a pak jsem zjistila, že je platba možná jen Pay Pal nebo kreditkou a já nemám ani jedno :-D
Rozhodila jsem sítě v práci, z 20ti lidí mají kreditku 2, přičemž ani jeden z nich nemá důvěru k platbě přes net, takže mám smůlu. Pay Pal nemá nikdo.
Chápu, že neposílají na dobírku (To je jasné. Co by s knihou pak dělali, kdyby si ji člověk nevyzvedl.), ale přijde mi hloupé, že není možná platba převodem, pro ty co nemohou, nebo nechtějí platit kreditkou a Pay Pal nemají.
Asi by pak měli moc zakázek a neměli by tak krátké dodací lhůty :-D

17 Helga Helga | Web | 25. listopadu 2017 v 20:29 | Reagovat

[10]: no já zírám, na to, jak sem málo přispívám.. si snad ani nezasloužím

18 Helga Helga | Web | 25. listopadu 2017 v 20:29 | Reagovat

[10]: no já zírám, na to, jak sem málo přispívám.. si snad ani nezasloužím

19 Helga Helga | Web | 25. listopadu 2017 v 20:31 | Reagovat

to je výzva, takhle zpátky bych to nedala, nedávám ani dva roky :-)

20 Helga Helga | Web | 25. listopadu 2017 v 20:37 | Reagovat

[16]: to je zajímavý postřeh s těmi platbami mám kartu od té doby, co jsem si začala vydělávat, tak si to ani nedokážu přestavit, že ještě existují lidi bez karet. A jak si vybíráš peníze, chodíš do banky? Tak to je vtipný s těmi krátkými lhůtami, třeba na tom něco bude :-D

21 padesatka padesatka | E-mail | Web | 25. listopadu 2017 v 20:43 | Reagovat

[17]: Zbytečná skromnost... :-)

22 Čerf Čerf | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 9:19 | Reagovat

Fotohknihy sice nedělám, ale když se nějaká fotka opravdu povede a líbí se i mně (takových ovšem není moc :-)) neváhám a nechám si ji udělat na papír a nejlépe ve větším formátu (30x40 cm nejmíň). Nepřibývají nijak zvlášť rychle, ale zbyde něco, co bude muset jednou definitivně vyhodit někdo úplně jiný než já :-).

23 petr-foto petr-foto | Web | 4. září 2018 v 9:33 | Reagovat

To máš pravdu no. Fotím přes deset let a jen opravdu minimum fotek mám vyvoalné. Ostatní drtivá většina je zahrabána v PC v zapomnění. Dobrý připomínka. Díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama